Ana içeriğe atla

MEMO TEMBELÇİZER röportajı

Okul dergisi için bir röportaj yapmam gerekiyordu.Aklıma ilk önce bir karikatürist ile röportaj yapacaktım bunun için “UYKUSUZ” mizah dergisi çizeri Memo Tembelçizer ile küçük tatlı bir sohbet etme şerefine nail oldum.Buyurun bu tatlı sohbeti okuyarak bize sizde katılın…

                                

Öncelikle bu söyleşiyi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim.


Asıl ben teşekkür ederim.

Memo Tembelçizer kimdir?

Ben bir karikatüristim. Liseden sonra Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik ve Heykel bölümlerinde okudum fakat ilkokuldan beri okuldan zaten çok sıkılmıştım, devam etmeyip ayrıldım. Lisenin bitmesinden itibaren mizah dergilerinde çalışmaya başladım, yirmi üç senedir aralıksız çalışıyorum. Komikliği, aykırılığı, sivriliği, saçmalığı, ağza alınmaz derecede iğrenç ve açık saçık konularla ilgili işler yapmayı seviyorum. Saçım ve sakalım uzun, son yıllarda göbeğim büyük. Kırk iki yaşındayım, evliyim, Çakıl adında bir kızım var.

Neden çizerlik?

Kendimi bildim bileli çiziyorum. Küçük yaştan beri mizah dergisi okuyorum, okuma yazmayı bile o zaman mizah dergisinden sökmüşüm. Aslında bilim adamı olmak istiyordum ama eve alınan karikatürle daha çok uğraştığım için karikatürist oldum galiba.

Şimdiye kadar çizmiş olduğunuz karakterlerden en çok sevdiğiniz karakter hangisidir?

Çoğunlukla kendimi çizdim. Hayatımın değişik dönemlerinde, içinde bulunduğum ruh haline göre kendimi değişik şekillerde karikatürize ettim. O yüzden çizdiğim her karakterin benim için duygusal değeri büyük. Birini diğerlerine tercih etmem zor. Ama illa ki birini seçmem gerekirse, en sivri dilli ve en açık sözlü oldukları için Aşık Memo'yu ve OÇM'yi seçebilirim.

 

Gelecek hakkında planlarınız nelerdir?

Gelecekte astro fizik, biyoloji ve robotik üzerine üniversitelerde okuyup tam teşekkürlü bir bilim adamı olmayı, müzisyen olup besteler yapmayı ve konserler vermeyi, sinema filmleri çekmeyi, romanlar yazmayı planlıyorum. Bir dağ satın alıp tepesine şato inşa etmeyi ve günün birinde mutlaka Mars'a gitmeyi istiyorum.

 

Bugünlere nasıl geldiniz?

Her zaman sevdiğim şeyi çizmek için çaba sarfettim, en kötü şartlarda bile işimi terketme olasılığını hiç düşünmeden çalıştım. Heyecanımı ve performansımı canlı tutmak için gerekeni yapmak gayretindeyim.


Amatörlere ne tür önerilerde bulunmak istersiniz?

Önemli olan, insanın içinde anlatmayı ve anlatarak boşaltmayı istediği duygusal bir birikim ya da fikirsel bir oluşum olup olmadığı. Anlatma isteği yoksa, film gibi, roman gibi, ya da çizgi roman ve karikatür gibi alanlarda iş üretmesi çok mümkün değil. Anlatma isteği varsa, çizgi becerisi bu anlatılacak şeyi anlatmaya hizmet edebiliyor mu? Çizmeye meraklı arkadaşlara, çizdikleri şeyi konuyla tamamen alakasız kişilere gösterip, onların o şeyi anlayıp anlamadıklarını kontrol etmelerini öneririm. Anlaşılıyorsa çizerlikte şansları var, çok çok çalışıp kendilerini geliştirmeye başlayabilirler. Anlaşılmıyorsa başka bir alana yönelmeleri daha doğru olur.


Bu tatlı sohbet için sizlere teşekkür ederim.

Asıl ben size teşekkürlerimi sunar. Okulunuzun dergisinin ilk sayısında sizlere başarılar dilerim. Umarım derginiz uzun süre akıllarda kalır.

Röportaj:Ahmet Faruk YILDIZ 

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye’nin Yeni Starı DAMLA EKMEKÇİOĞLU ile Röportaj

Son zamanlarda sosyal medya platformlarında adından sıkça söz ettiren,kadınlığın Nirvana'sı, güzelliğiyle erkeklerin aklını başından alan,clubların aranan DJ’i. Periscope, instagram, snapchat ve twitter’da oldukça popüler olan, ilk filmi “Türk Lokumu” ile büyük ses getirecek olan, Türkiye’nin yeni starı Damla Ekmekçioğlu hayatını ve yeni projelerini anlattı.

Öncelikle Damla Ekmekçioğlu kimdir? 31 yaşındayım. İstanbul’da doğdum. 2 üniversite bitirdim. Biri Almanya’da diğeri burada. 2008’den beri yine İstanbul’dayım.
Instagram ve periscope da büyük bir hayran kitlen var. İnsanları sana çeken şey ne? Periscope açtığımda fenomen olma gibi bir amacım yoktu ama eğlenceli yayınlarım, samimiyetim ve fiziksel özelliklerim takipçi sayımın artmasına sebep oldu. Bu etkileşim İnstagram’a da yansıdı. Koyduğum resim ve videolar da buna destek olup sayısının artmasına yardımcı oldu.
Bu büyük hayran kitlesinin yanında bir de sana karşı olanlar var. Bunlar kim, nereden çıktı, senin gibi saf ve temiz bir…

Bir Victoria's Secret Fashion Show Dramı

Yeni yıl, yeni umutlar ve en önemlisi de Victoria's secret fashion show.
***
Saat 20.00'den beridir annem ve babamın bir yerlere gitmesini veya erkenden uyumusanı istiyorum. Fakat iki arzum da gerçekleşmiyor. Annem büyük bir mutluluk ve heyecanla yılbaşını beklerken, babam bıyıklarına ve saçına düşecek olası aklardan dolayı geceyi gergin ve mutsuz geçiriyor. Annem birkaç defa dışarı çıkma önerisinde bulunsa da babamın inadı galip geliyor ve önce yemek, ardından tatlı-çay ve son olarak da meyve ile saat 23.00'ü buluyoruz.
***
Gözlerimin altı şişmiş bir biçimde tüm yıl beklediğim victoria's secret ateşi beni sarmış durumda. 10 dakikada bir annem ve babama uykunun önemini anlatan vaazlar veriyorum ve fakat tık yok. Babam koltukta, annem kanepede ve sonunda gözleri üst üste gidiyor derken kanalı değiştirmemle ikisinin gözleri de aynı anda açılıveriyor.
***
"Kaç saniye kaldı lan?"
Bu sözle içimi büyük bir umut kaplıyor. Lan hayır yeni yıldan dolayı değil. Annem i…

GÜNLERİN DÖKTÜRDÜĞÜ

GÜNLERİN DÖKTÜRDÜĞÜ
Bir ev kadınının deşarj olabileceği iki etkinlik vardır:
Birincisi terlik fırlatmak, diğeri ise kısır günlerinde örgüler ve danteller ile dert yanmak.
Günün büyük bir bölümünü evle uğraşarak geçiren bir ev kadını haftanın o malum gününü iple çekmektedir. O malum gün gelince Leopar desenli kuyumcu çantasına konmuş örgü şişleri ve yün ip yumaklarını taşıyan uzun etekli, kendi terliğini kendi taşıyan, oğluna kız arayan, yemek tarifi alıp veren, onu bunu eleştiren dostlarının arasına karışacaktır. Tıpkı bir tarikat gibidir. Kanlı kadeh yoktur belki ama limonlu çay günün en çok tercih edilen içeçeğidir. ***
Güne gitmeyen ev kadınının ilgisini çeken ve hayallerini süsleyen bu etkinlik gergin ilişkiler için bir amtidepresan görevi görür. Yeni geleni yadırgamayan 30 yaş üstü ev kadınları aralarına katılacak olan yeni üyenin ilk kısırına göre nihai kararını verir. Kabul edilirse limonlu çay ikram edilerek kutsanır ve ilk dert yanma gerçekleşir.
***
Ayrıca bu günler büyük …