Ana içeriğe atla

ROBOTLU GÜNLER


1

2018 geliyor, Elon Musk biraderimiz yine durmadan yapay zeka uyarıları yapacakmış gibi görünüyor. 2017 boyunca attığı tweetler beni son günlerde düşündürmeye, akabinde büyük bir bunalıma sürüklemeye başladı. Hayatımızı Fred çakmaktaş edası ile sürdürüyorken 21. yüzyılın ilk çeyreğinin sonlarında Jetgillere dönüştürülüyoruz. Çok değil birkaç yıl sonra üstümüzde uçan arabalar, yürüyen mutfak robotları, çamaşır yıkamaktan sıkılıp greve giden çamaşır makineleri, artık evlenmek istiyorum diyecek olan nice Sofia robotlar hayatımızda yer edinecek ve biz bunları hiç garipsemeyeceğiz. Aksine "Bunlar yokken insanlar neler yapıyordu?"  diye büyük bir klişeye sürükleneceğiz.

****

Fırıncı davut abi kürekleri teknoloji devrimiyle yakmış, işçileri kapı dışarı ederek yerlerine son model robotlar almış, aldığı robotlar onu da işten uzaklaştırarak tezgahın başına geçmiş. İnsanlar büyük bir fakirliğe itilmiş ve robotlar yalnızca amerika ve israile çalışır olmuşlar. Vakit ilerledikçe doğu kudüs filistine, batı kudüs israile, tam ortası ise büyük bir robotikkente dönüşmüş.

Gazeteler kapanmış, medya patronları gazetecilerin yerine almış oldukları muhabir robotlara yenik düşmüş.

TÜSİAD ilk robot başkanını seçmiş...

****

Bu kabuslar beynimi parçalarına ayırırken bir de uzaya gitme fikri ile karşılaşıyorum. Bunun da bugünkü dünya düzeninden pek farklı olmayacağı kanısındayım. Amerika yerleşilen gezegenin fiili maliği olmanın dışında bunu resmiyete dökecek. Biz ise dünyada sefil bedenimizle üzerimize yağan asit yağmurlarından kaçacak delik arayacağız.

****

Özetleyecek olursak 50 yıl içinde gelişen bilişim teknolojisi beni endişelendiriyor.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye’nin Yeni Starı DAMLA EKMEKÇİOĞLU ile Röportaj

Son zamanlarda sosyal medya platformlarında adından sıkça söz ettiren,kadınlığın Nirvana'sı, güzelliğiyle erkeklerin aklını başından alan,clubların aranan DJ’i. Periscope, instagram, snapchat ve twitter’da oldukça popüler olan, ilk filmi “Türk Lokumu” ile büyük ses getirecek olan, Türkiye’nin yeni starı Damla Ekmekçioğlu hayatını ve yeni projelerini anlattı.

Öncelikle Damla Ekmekçioğlu kimdir? 31 yaşındayım. İstanbul’da doğdum. 2 üniversite bitirdim. Biri Almanya’da diğeri burada. 2008’den beri yine İstanbul’dayım.
Instagram ve periscope da büyük bir hayran kitlen var. İnsanları sana çeken şey ne? Periscope açtığımda fenomen olma gibi bir amacım yoktu ama eğlenceli yayınlarım, samimiyetim ve fiziksel özelliklerim takipçi sayımın artmasına sebep oldu. Bu etkileşim İnstagram’a da yansıdı. Koyduğum resim ve videolar da buna destek olup sayısının artmasına yardımcı oldu.
Bu büyük hayran kitlesinin yanında bir de sana karşı olanlar var. Bunlar kim, nereden çıktı, senin gibi saf ve temiz bir…

Bir Victoria's Secret Fashion Show Dramı

Yeni yıl, yeni umutlar ve en önemlisi de Victoria's secret fashion show.
***
Saat 20.00'den beridir annem ve babamın bir yerlere gitmesini veya erkenden uyumusanı istiyorum. Fakat iki arzum da gerçekleşmiyor. Annem büyük bir mutluluk ve heyecanla yılbaşını beklerken, babam bıyıklarına ve saçına düşecek olası aklardan dolayı geceyi gergin ve mutsuz geçiriyor. Annem birkaç defa dışarı çıkma önerisinde bulunsa da babamın inadı galip geliyor ve önce yemek, ardından tatlı-çay ve son olarak da meyve ile saat 23.00'ü buluyoruz.
***
Gözlerimin altı şişmiş bir biçimde tüm yıl beklediğim victoria's secret ateşi beni sarmış durumda. 10 dakikada bir annem ve babama uykunun önemini anlatan vaazlar veriyorum ve fakat tık yok. Babam koltukta, annem kanepede ve sonunda gözleri üst üste gidiyor derken kanalı değiştirmemle ikisinin gözleri de aynı anda açılıveriyor.
***
"Kaç saniye kaldı lan?"
Bu sözle içimi büyük bir umut kaplıyor. Lan hayır yeni yıldan dolayı değil. Annem i…

GÜNLERİN DÖKTÜRDÜĞÜ

GÜNLERİN DÖKTÜRDÜĞÜ
Bir ev kadınının deşarj olabileceği iki etkinlik vardır:
Birincisi terlik fırlatmak, diğeri ise kısır günlerinde örgüler ve danteller ile dert yanmak.
Günün büyük bir bölümünü evle uğraşarak geçiren bir ev kadını haftanın o malum gününü iple çekmektedir. O malum gün gelince Leopar desenli kuyumcu çantasına konmuş örgü şişleri ve yün ip yumaklarını taşıyan uzun etekli, kendi terliğini kendi taşıyan, oğluna kız arayan, yemek tarifi alıp veren, onu bunu eleştiren dostlarının arasına karışacaktır. Tıpkı bir tarikat gibidir. Kanlı kadeh yoktur belki ama limonlu çay günün en çok tercih edilen içeçeğidir. ***
Güne gitmeyen ev kadınının ilgisini çeken ve hayallerini süsleyen bu etkinlik gergin ilişkiler için bir amtidepresan görevi görür. Yeni geleni yadırgamayan 30 yaş üstü ev kadınları aralarına katılacak olan yeni üyenin ilk kısırına göre nihai kararını verir. Kabul edilirse limonlu çay ikram edilerek kutsanır ve ilk dert yanma gerçekleşir.
***
Ayrıca bu günler büyük …