Ana içeriğe atla

ROBOTLU GÜNLER


1

2018 geliyor, Elon Musk biraderimiz yine durmadan yapay zeka uyarıları yapacakmış gibi görünüyor. 2017 boyunca attığı tweetler beni son günlerde düşündürmeye, akabinde büyük bir bunalıma sürüklemeye başladı. Hayatımızı Fred çakmaktaş edası ile sürdürüyorken 21. yüzyılın ilk çeyreğinin sonlarında Jetgillere dönüştürülüyoruz. Çok değil birkaç yıl sonra üstümüzde uçan arabalar, yürüyen mutfak robotları, çamaşır yıkamaktan sıkılıp greve giden çamaşır makineleri, artık evlenmek istiyorum diyecek olan nice Sofia robotlar hayatımızda yer edinecek ve biz bunları hiç garipsemeyeceğiz. Aksine "Bunlar yokken insanlar neler yapıyordu?"  diye büyük bir klişeye sürükleneceğiz.

****

Fırıncı davut abi kürekleri teknoloji devrimiyle yakmış, işçileri kapı dışarı ederek yerlerine son model robotlar almış, aldığı robotlar onu da işten uzaklaştırarak tezgahın başına geçmiş. İnsanlar büyük bir fakirliğe itilmiş ve robotlar yalnızca amerika ve israile çalışır olmuşlar. Vakit ilerledikçe doğu kudüs filistine, batı kudüs israile, tam ortası ise büyük bir robotikkente dönüşmüş.

Gazeteler kapanmış, medya patronları gazetecilerin yerine almış oldukları muhabir robotlara yenik düşmüş.

TÜSİAD ilk robot başkanını seçmiş...

****

Bu kabuslar beynimi parçalarına ayırırken bir de uzaya gitme fikri ile karşılaşıyorum. Bunun da bugünkü dünya düzeninden pek farklı olmayacağı kanısındayım. Amerika yerleşilen gezegenin fiili maliği olmanın dışında bunu resmiyete dökecek. Biz ise dünyada sefil bedenimizle üzerimize yağan asit yağmurlarından kaçacak delik arayacağız.

****

Özetleyecek olursak 50 yıl içinde gelişen bilişim teknolojisi beni endişelendiriyor.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye’nin Yeni Starı DAMLA EKMEKÇİOĞLU ile Röportaj

Son zamanlarda sosyal medya platformlarında adından sıkça söz ettiren,kadınlığın Nirvana'sı, güzelliğiyle erkeklerin aklını başından alan,clubların aranan DJ’i. Periscope, instagram, snapchat ve twitter’da oldukça popüler olan, ilk filmi “Türk Lokumu” ile büyük ses getirecek olan, Türkiye’nin yeni starı Damla Ekmekçioğlu hayatını ve yeni projelerini anlattı.

Öncelikle Damla Ekmekçioğlu kimdir? 31 yaşındayım. İstanbul’da doğdum. 2 üniversite bitirdim. Biri Almanya’da diğeri burada. 2008’den beri yine İstanbul’dayım.
Instagram ve periscope da büyük bir hayran kitlen var. İnsanları sana çeken şey ne? Periscope açtığımda fenomen olma gibi bir amacım yoktu ama eğlenceli yayınlarım, samimiyetim ve fiziksel özelliklerim takipçi sayımın artmasına sebep oldu. Bu etkileşim İnstagram’a da yansıdı. Koyduğum resim ve videolar da buna destek olup sayısının artmasına yardımcı oldu.
Bu büyük hayran kitlesinin yanında bir de sana karşı olanlar var. Bunlar kim, nereden çıktı, senin gibi saf ve temiz bir…

Devrim Kunter ile röportaj

Seyfettin Efendi ve Olağanüstü Maceraları'nın yaratıcısı Devrim Kunter ile kısa bir röportaj gerçekleştirdik. Devrim Kunter'e röportaj teklifimizi geri çevirmediği için teşekkür ederiz. •Devrim KUNTER kimdir bize kendinizden bahseder misiniz? Çizgi roman yazmayı, çizmeyi seviyorum. Hatta öyle ki başka bir işle uğraşmak istemiyorum.
•Seyfettin Efendi hikayesi nasıl oluştu? Zamanla oluştu diyebiliriz. İlk yaratığımda daha mizahi, daha fantastik bir dünyadaki beceriksiz bir hafiyeydi. Sonra mizahi yönlerini daha sonrada fantastik yönlerini çıkarttım. En sonunda tarihi bilim kurgu diyebileceğimiz bu haline geldi.
•Hikayelere yönelik araştırmalar yaptınız mı? Tabii buna mecbursunuz ama sonuçta illaki hatalar oluyor. Bizim görsel arşivimiz oldukça zayıf o yüzden de bilgiye ulaşamadığımız oluyor. Bir bina o tarihte nasıldı, hangi kısmı sonradan değiştirildi vs. gibi.
•Seyfettin Efendi’yi beyaz perdede görebilecek miyiz? Şu an için öyle bir şey gözükmüyor, ileride belki.

•Karakterleri yaratırk…

CENGİZ ÜSTÜN RÖPORTAJI

CENGİZ ÜSTÜN
Günümüz karikatürünün en iyi çizerlerinden biri olan. Uykusuz dergisinde çizdiği Tribal Enfeksiyon köşesi ve Kunteper Canavarı ile tanınan çizer Cengiz üstün ile kısa tatlı bir sohbet etme şerefine nail oldum. Buyurun o sohbeti sizlerde okuyun…
Öncelikle bu röpörtajı kabul ettiğiniz için sizlere teşekkür ederiz. Beni seçtiğiniz için asıl ben teşekkür ederim.
Cengiz Üstün kimdir, sizi tanıyalım? Yazar-çizer.
Neden çizerlik? Seçim değildi benim için, öylece gelişti.    
Gelecek nesil çizerlerine ne tür tavsiyeler de bulunmak istersiniz? Her iş gibi çaba gerektiriyor. Başlarda çizgi egzersizi yanında, durmak ve düşünmek için serbest zamanlar yaratmak ta çok önemli. Bu zamanlar da yönümüzü çizemiz için gerekli; komik karikatüre mi, yoksa daha reel bir çizgimiz gelişti ise buna uygun farklı konsept araştırmaları filan gibi. Bunları yaparken mizah dergilerinin amatör günlerine giderek, görüş almak kafa açıcı olacaktır. figür çizimleri yanında bol bol eşya ve mekan çizimi egzersizl…